Чому руйнується будівля? Причину встановив експерт

До Будівельної палати України звернулася з листом громадянка Л.В. Мироненко. В її власному будинку в Голосіївському районі столиці зненацька з’явилися тріщини, ушкодження несучих і огороджувальних конструкцій. На думку Л.В. Мироненко, все це сталося після того, як на сусідній ділянці розпочалося спорудження нового будинку.

Для фахового з’ясування причини цих руйнувань потрібна була технічна експертиза. Її здійснив експерт Інженерного центру при Будівельній палаті Валерій Іванович Шумахер, який має більш ніж 35-річний досвід у цій сфері.

Обстеження тривали декілька місяців. Фахівець провів аналіз існуючої технічної документації, візуально-інструментальне обстеження будівлі; визначив наявність пошкоджень та дефектів конструкцій будівлі; виконав обміри несучих конструкцій; обстежив прилеглу до будинку територію; здійснив фотофіксацію конструкцій будівлі і споруд на прилеглій території та їх пошкоджень; дослідив технічний стан будівель та можливості їх подальшої експлуатації.

Експерт встановив, що природа появи тріщин у будинку не силова, а деформаційна — осадового характеру. Це обумовлено розвитком під стрічковими фундаментами нерівномірних деформацій ґрунтової основи тривалої дії.

Результатом дій складних видів деформацій грунтової основи (вертикальних і горизонтальних переміщень) є зафіксоване в процесі натурного обстеження будівлі ушкодження тріщинами кам’яних стін. Місцями тріщини охоплюють всю висоту поверху.

Через це несуча конструктивна система частково втратила розподільну здатність на сприйняття деформаційних дій основи. Тобто нові тріщини в цегляних стінах будинку тепер можуть виникати навіть в умовах незначних локальних осадів стрічкових фундаментів.

На думку експерта, деформація кам’яних конструкцій будівлі була спричинена грубими порушеннями виконання будівельних робіт, що  ведуться на сусідній ділянці без урахування ДБН В.1.2-12-2008 «Будівництво в умовах ущільненої забудови. Вимоги безпеки».         

Передовсім, не були забезпечені заходи, що виключали б негативний вплив будівництва конструкції потужної підпірної стінки та в цілому всіх будівельних робіт на прилеглому будівельному майданчику, вібраційні та динамічні впливи тощо.                                                       

Як вважає В.І.Шумахер,  будинок, що належить Л.В.Мироненко, за своїм технічним станом визнаний непридатним до нормальної експлуатації (категорія технічного стану «3»). Стан окремих несучих конструкцій будинку (зовнішніх і внутрішніх стін) класифіковано як передаварійний.

Експерт надав власниці будинку конкретні рекомендації для безпечної експлуатації його, але головне, на його думку, слід терміново усунути всі чинники техногенного впливу будівництва на сусідній ділянці

Матеріальні витрати на необхідний обсяг відновлювальних ремонтних робіт, згідно з середньою вартістю таких послуг, складають понад 2 млн грн. Залишатися у будинку небезпечно.

Врешті-решт Л.В.Мироненко, озброєна висновками експерта, звернулася до суду. А поки що орендувала житло в іншому районі.

На жаль, подібні проблеми стали вже непоодиноким явищем.  Як зарадити цьому і куди звертатися  в аналогічній ситуації?

Як вважає експерт В.І.Шумахер, звертатися потрібно до органів Держархбудінспекції, поліції, прокуратури та інших відповідних структур. І краще до всіх одразу.

 Водночас фахівці Інженерного центру при Будівельній палаті, які мають великий досвід проведення будівельних експертиз, готові надати практичну допомогу, рекомендації щодо вирішення подібних проблем.

Нагадуємо, що саме висновки експертів є ефективним засобом відстоювання інтересів постраждалих при розгляді справи у судових інстанціях.

Контакти Інженерного центру: 068-122-07-24; 067-163-46-78; budpalata@ukr.net

Назад до списку
Вгору