Про іпотеку

Чи потрібна іпотека забудовникам/девелоперам?

Ні. На жаль, але це факт. Первинний ринок житла росте й без іпотеки. На сьогодні покупці активно продовжують купувати в новобудовах без допомоги банків. Це, напевно чи не єдиний для багатьох інструмент, що дозволяє інвестувати готівкою. Це просто найбільш зрозуміла для нашого населення (з дуже низьким рівнем фінансової освіти) та найбільш бажана (адже житловий фонд в країні у жахливому стані) ціль. Тому усіма правдами й не правдами українці прагнуть нерухомості – нової та комфортної. Друга причина, чому іпотека не потрібна забудовникам – це ціна. Іпотека зазвичай підвищує спроможність покупців, росте попит – росте ціна. Наразі зростання цін відбувається завдяки іншим факторам (інфляція, зменшення обсягів будівництва, зростання собівартості), тому додаткових «стимулів» точно не потрібно.

Чи потрібна іпотека банкам?

Ні. На жаль, сьогодні в країні банкам дуже зручно заробляти на більш простих та дохідних послугах. Після досвіду 2008 року банки не люблять іпотеку, в деяких й досі на балансі купа проблем. Іпотека вимагає додаткових зусиль та професійних кадрів, що розуміються на ринку нерухомості.

Кому ж тоді потрібна іпотека?

Звичайному українцю. Адже для більшості придбання власної нерухомості нереальна справа. Особливо, якщо говорити про регіони. Ось і мігрують люди з невеликих міст и містечок у столицю чи великі міста, заробляють й купують, але вже в іншому місті, іноді – в іншій країні.

Іпотека – це більш цивілізований ринок, адже банки прискіпливо акредитують забудовника. Іпотека – це стимулювання «білих» зарплат для працівників. Іпотека – це робота з міграцією населення в межах країни та за її межами також.

Є багато проблем ринку нерухомості, що не дають класичній іпотеці запрацювати. Є розуміння, як їх вирішувати. І буде Третій іпотечний форум, який ми проведемо в квітні, щоб ринок нерухомості став більш прозорим та стабільним.

Olga Solovei

 

Назад до списку
Вгору