Сергій Комнатний, голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву взяв участь у «круглому столі»

Сергій Комнатний, голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву взяв участь у «круглому столі» «Судовий захист майнових прав осіб, які постраждали від збройної агресії», організованому Проєкт Ради Європи: внутрішнє переміщення в Україні : розробка тривалих рішень. Фаза ІІ».

Наголосив, що дотримання житлових прав українців, у тому числі ВПО, важливе для забезпечення гарантованого Конституцією нашої держави права громадян на житло.

Загалом учасниками програм, які реалізує Держмолодьжитло, за 30 років діяльності Фонду стали 42 тисячі сімей. Вже кілька років у полі нашої постійної уваги перебувають внутрішні переселенці. За ініціативи Фонду з 2017 року адаптуємо умови житлових програм до потреб ВПО разом з органами влади, неурядовими організаціями і за підтримки міжнародних інституцій.

Під час першої хвилі внутрішнього переміщення для ВПО було відкрито можливість отримати від держави 50% безповоротної компенсації вартості житла, що придбається. Передбачили для переселенців і першочергове право на отримання молодіжного іпотечного кредиту. 2019 року постановою Уряду впроваджено програму пільгового кредитування придбання житла для учасників АТО/ООС і ВПО під найнижчі для нашої країни 3% річних.

Держмолодьжитло створило відкриті електронні реєстри учасників програм, забезпечило прозорість програм для суспільства і відсутність корупційних ризиків. Серед вирішальних кроків у цьому напрямку – запровадження електронної реєстрації.

До вирішення житлової проблеми внутрішніх переселенців залучені міжнародні партнери. В рамках угоди між Урядами України і Німеччини реалізуємо проєкт забезпечення житлом ВПО через механізм пільгового кредитування. Реєстрація і відбір кандидатів відбуваються прозоро, кошти від повернення кредитів спрямовуються на нове кредитування.

Загалом учасниками програм, які адмініструє Держмолодьжитло (державних і місцевих) стали 1424 сім’ї внутрішньо переміщених осіб. Саме таку кількість родин ВПО була змога забезпечити власним житлом в межах обсягів фінансування, що виділялися Фонду з 2017 року.

В умовах російської воєнної агресії рішення щодо житла для ВПО мають бути швидкими і максимально відповідати потребі людей, які втратили дах над головою. Завдяки системній роботі Мінрегіону Уряд ухвалив постанову №495. Вона визначила Держмолодьжитло виконавцем держпрограм закупівлі житла для ВПО і постраждалих внаслідок війни, надання житла в соціальну оренду і пільгової іпотеки для цих категорій громадян.

Наразі Держмолодьжитло виконує пілотний проєкт викупу житла для надання в оренду за 1 грн на рік сім’ям, що втратили житло внаслідок війни, переважно багатодітним. Планується до кінця липня реалізувати перший етап проєкту.

Ключовим фактором спроможності житлових програм є їх фінансове наповнення. У цьому контексті нагадав про спільну з проєктом РЄ «Внутрішнє переміщення в Україні» роботу для приєднання нашої держави до Банку розвитку Ради Європи. За ініціативою Мінрегіону створена робоча група, яка вивчає це питання.

Друзі, війна триває, відтак громадян України, яким буде потрібна допомога держави, ставатиме, на жаль, більше. Саме підтримка міжнародних партнерів допоможе досягти кращих результатів у соціальній адаптації ВПО і захисті прав людей на житло.

Джерело: Держмолодьжитло

 

Назад до списку
Вгору