Антикризовий штаб допомоги промисловості і бізнесу закликає не підвищувати податки щонайменше рік та запровадити адресний підхід до підприємництва

Відбулося чергове засідання Антикризового штабу допомоги промисловості і бізнесу під головуванням Президента УСПП Анатолія Кінаха. У його вступному слові були окреслені ключові проблеми економіки, перш за все це:

Труднощі із експортом, через заблокованість портів Україна вивозить зерно переважно залізницею. При експорті раніше в 4-5 млн. тон щомісяця, в квітні вдалося відправити 1, 2 млн. тон.

Проблемою є забезпеченість виробників нафтопродуктами.

Підняття ставки НБУ до 25% без прийняття стимулюючих заходів для бізнесу, також є ризиковим кроком.

Учасники засідання, серед яких представники бізнесу, громадських організацій, центральних та місцевих органів влади відзначали, що в умовах війни з російським агресором досі не працює 34 – 40% компаній.

За період воєнного стану було прийнято 6 пакетів змін до податкового та іншого законодавства, які переважно позитивно вплинули на роботу підприємництва. Проте окремі норми мали значні концептуальні недоліки. Неузгодженими залишаються питання бюджетного відшкодування (реєстраційний ліміт податкових накладних), потребує перегляду існуючий Перелік товарів критичного імпорту, затверджений КМУ. Також турбують окремі законодавчі ініціативи щодо посилення податкового навантаження на бізнес. На думку бізнесу під час дії воєнного стану це недопустимо.

Пропозиції бізнесу стосуються гострих проблем підтримання виробничого процесу у різних сферах економічної діяльності в умовах війни, в першу чергу виправлення проблемних питань адміністрування введених податкових змін; зменшення навантаження на фонд оплати праці, бюджетного відшкодування ПДВ; оперативне реагування на запити підприємств, що беруть участь у відновленні оборонного потенціалу, транспортної інфраструктури.

«Слід нагально формувати захисні механізми для підприємств, які постраждали  від війни: урегулювати питання кредитних канікул для тих підприємств, які працюють на деокупованих територіях або там, де досі йдуть бойові дії, дозволити економічну активність підприємств, де бенефіціарами були росіяни чи білоруси, при цьому, зрозуміло, блокувати виплати таким особам та змінити власників якнайшвидше», – зазначили учасники Антикризового штабу.

Антикризовий штаб пропонує: протягом року не вносити жодних змін у податкове законодавство України, що передбачали б посилення фіскального тиску; зменшити навантаження на фонд оплати праці; запровадити мораторій на перевірки бізнесу, крім документальних; звільнити ФОП 2 – 3 груп від вимоги обов’язкового застосування РРО протягом воєнного стану та рік після його завершення.

Необхідно узгодити новий перелік товарів критичного імпорту, зокрема  високотехнологічного обладнання або комплектуючих до нього, які не виробляються та найближчим часом не будуть вироблені в Україні. Саме для таких товарів передбачити звільнення від оподаткування ввізним митом та звільнення або відстрочення у сплаті ПДВ. Також збільшити граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до 180 днів.

Рішення Антикризового штабу буде доопрацьоване в найближчі дні та надіслане на адресу Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Національного банку, Апарату РНБОУ для подальшого розгляду.

Будівельну палату України на заході представляли Перший віце-президент БПУ, член Правління УСПП Станіслав Сташевський, окремі керівники підприємств і організацій галузі.

Інформація УСПП та БПУ

 

Назад до списку
Вгору