Забудова передмістя зростає, а в Києві дешевшають елітні “квадрати” – огляд ринку нерухомості

Найголовніші новини минулого тижня на ринку нерухомості в огляді від НВ Бізнес. 

У 2016-му передмістя обігнало Київ майже втричі

Інтерес до нерухомості в 2016 році зріс порівняно з 2015 роком. У Києві індекс попиту підвищився в середньому на 20%. Передмістя продемонструвало ще більш високі результати. Приріст інтересу до нового житла в Київській області склав 59%, майже втричі перевищивши аналогічний показник столиці. Такі дані наводяться в аналітичному звіті за 2016 рік компанії Альянс Новобуд.

Серед основних причин більш успішної динаміки передмістя – переформатування пропозиції на користь житла комфорт-класу, зменшення площі квартир і нижчі ціни квадратного метра у зданих будинках.

З березня і до кінця 2016 року на ринку нерухомості передмістя спостерігався чистий приріст кількості нових проектів, в середньому – по три на місяць. Найбільш помітно забудовники активізувалися у другій половині року. Лідерами нових пропозицій стали Вишгород, Софіївська Борщагівка, Ірпінь та Бориспіль. Відкриттям стала Українка. Якщо на початку 2016-го нове житло в населеному пункті не продавалося, вже під кінець року забудовники запропонували покупцям квартири в чотирьох нових житлових комплексах. Помірно нові проекти реалізовувалися у Білій Церкві, Броварах та Крюківщині. І тільки в Бучі пропозиція нового житла пішла на спад.

«Багатоповерхове житло в передмісті розвивається більш активно. Там легша процедура погодження проектів, отримання дозвільної документації та здачі в експлуатацію. Головний фактор підвищеного попиту – ціновий. За Окружною дорогою можна придбати квадратний метр по 8-9 тисяч гривень. А в Києві ціни на периферії починаються від 10-11 тис. грн. Враховуючи те, що в Київ продовжує мігрувати величезна кількість населення України, не тільки з Донецької та Луганської областей, попит зростає саме на житло в передмісті. Люди продають у своїх регіонах квартири максимум за 40 тисяч доларів, якщо брати двокімнатну. І розуміють, що за ці гроші житло в Києві не купити, а в передмісті цілком можливо. І ця тенденція, на мій погляд збережеться», – говорить Ігор Писарець, директор проектної організації Архітектурний дім.

Ціни в межах вузького коридору

З лютого по грудень 2016 року, середня вартість квадратного метра в передмістях столиці коливалася в достатньо вузькому коридорі. У містах регіону виявлялися різні тенденції. Десь ціни росли, десь знижувалися. Чітко вираженої загальної тенденції не було, – говориться в звіті компанії Альянс Новобуд.

Середня вартість квадратного метра однокімнатної квартири в готовому будинку, площею 45мв новобудовах передмістя та містах-сателітах Києва, протягом 2016 року, коливалася в межах 13 400 – 14 200 грн/м, – констатують аналітики компанії.

Найбільше ціни зросли в Обухові (+7%), Коцюбинському (+4%) і Гостомелі (+4%). Лідером зі зниження цін стали Бровари (-15%), Бориспіль (-10%) та Білогородка (-7). В Ірпені, Бучі, Вишневому та Вишгороді ціни не зазнали особливих змін. При цьому зниження середніх цін практично скрізь пов’язане з появою нової, більш дешевої пропозиції на ринку.

На початку 2016 року, найдорожчими містами столичного регіону були Вишневе, Бориспіль і Бровари. Однак, до січня 2017-го, картина змінилася. На даному етапі найбільш високі ціни в Коцюбинському, Вишгороді та Вишневому. Серед міст з більш дешевим квадратом теж відбулися ротації. Якщо на початку року недорогою нерухомістю могли похвалитися Білогородка, Обухів та Гостомель, то нині Бровари зайняли позицію Обухова, який подорожчав.

Зростанню вартості готового «квадрата» перешкоджає конкуренція

Однією з причин зростання цін квадратного метра в 2016 році експерти вважають подорожчання на 10% будівельно-монтажних робіт. Таким чином будівельна галузь компенсувала інфляцію, викликану курсовою нестабільністю гривні по відношенню до американського долара. Говорячи про перспективи на 2017 рік, аналітики прогнозують більш-менш стабільний сценарій. На їхню думку, в різних містах Київської області ціни будуть коливатися як у бік збільшення, так і зниження, в межах 5%.

«Фундаментальних причин для зростання цін у 2017 році мало, серед можливих: інфляція і курсова нестабільність (впливає на собівартість пропозиції). Зростання реальних зарплат ще не наздогнало інфляцію, що накопичилася за останні три роки, іпотека ще недоступна, хоча ліквідність банківської системи зростає, так само, як і знижується вартість фінансових ресурсів на внутрішньому ринку. Найвірогідніше, попит буде керувати ситуацією ще якийсь обмежений час», – говорять аналітики Альянс Новобуд.

«Велика кількість масового житла в передмісті створить нормальну конкуренцію і ціни будуть триматися. Якщо говорити про Київ, на мій погляд, впаде ціна на елітне житло. Всі, хто хотів купити, вже купив дорогі і великогабаритні квартири. Це стосується багатих переселенців», – зазначає Ігор Писарець.

В оцінці конкуренції згоден Віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал. На його думку, збільшення попиту на житло середньої цінової категорії (комфорт-класу) в передмісті столиці призвело до значного насичення ринку. І в боротьбі за покупця забудовники будуть змушені пропонувати якісь бонуси.

«Можна припустити, що в конкурентній боротьбі перевага буде на боці комплексних забудовників, які запропонують покупцеві не просто квадратні метри, але і комфортну інфраструктуру з новими дитячими садками, школами тощо. У свою чергу, передмістя не прийняло смарт-формат. Люди стали боятися купувати дешеві квартири в будинках, які, фактично, стали перетворюватися на гуртожитки. Зіграв фактор загострення кримінальної обстановки і маргіналізація мешканців таких новобудов», – говорить Топал.

Прогнозувати розвиток цінової ситуації не беруться аналітики порталу нерухомості ЛУН.ua. Видання зазначає, що на нинішньому етапі передумов до зростання середніх цін на готове житло немає. З іншого боку, у разі різкої інфляції і девальвації гривні, на аналогічний коефіцієнт можуть подорожчати квадратні метри на початку будівництва нових об’єктів (коли інвестиції мінімальні) і на момент їх завершення перед здачею будинків в експлуатацію (коли ціна «квадрата» істотно вища).

Джерело: НВ Бізнес

Назад до списку
Вгору