Керівники Будівельної палати взяли участь у Круглому столі з нагоди річниці Чорнобильської катастрофи

Керівники Будівельної палати взяли участь у Круглому столі  з нагоди річниці Чорнобильської катастрофи, проведеному Чорнобильською асоціацією  народних депутатів України (ЧАНДУ).

Головним питанням було обговорення проблем медичного забезпечення постраждалих внаслідок катастрофи  на ЧАЕС у віддаленому поставарійному періоді.

У виступах співлоголови  ЧАНДУ,  голови підкомітету з питань будівництва та архітектури Комітету Верховної Ради України О.О.Марченка, першого заступника генерального директора Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України професора В.О.Сушка, народних депутатів П.В.Дзюблика, В.А.Корчика,  екс-міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи В.В.Дурдинця, голови Чорнобильського комітету Верховної Ради другого скликання, віце-президента ГО «Союз Чорнобиль України» В.М.Яценка, керівника Української екологічної асоціації «Зелений світ» Ю.І.Самойленка, а також представників наукових і медичних установ, громадських організацій наголошувалося на необхідності кардинального покращення медичного забезпечення і соціального захисту ліквідаторів та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Станом на 1 січня 2019р. статус учасників ліквідації наслідків аварії мають 193779 громадян України. Загалом в Україні налічується понад 1690 тис. осіб, у тому числі 355 тис. дітей, які визнані потерпілими внаслідок цієї техногенної катастрофи.

У загальній кількості постраждалих спостерігається зростання осіб з інвалідністю, а також підвищення захворюваності та смертності серед усіх категорій громадян.

При цьому упродовж 2007-2019 років чисельність постраждалих зменшилася майже на третину.

 Відзначалося, що 2014 року законодавець ліквідував низку важливих соціальних програм, зокрема, щодо комплексного медико-санітарного забезпечення постраждалих, скасовано гарантії щодо санаторно-курортного лікування ліквідаторів. Минулого року Конституційний суд визнав неконституційними обмеження та скасування прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, виконання державою свого обов’язку щодо соціального захисту постраждалих потребує належного обсягу бюджетних видатків.

На загальну думку, світовий досвід вивчення віддалених наслідків впливу радіаційної аварії такого масштабу свідчить про те, що медичні та , відповідно, соціальні, проблеми, зумовлені Чорнобильською катастрофою, зарано вважати вирішеними чи неактуальними.

Українські вчені застерігають від ризиків розвитку захворювань у різних категорій постраждалих. На жаль, реалізація цих ризиків відбувається також і у віддаленому поставарійному періоді, тобто на даний час, і буде відбуватися у майбутньому.

Перший віце-президент Будівельної палати С.Т.Сташевський, екс-перший віце-прем’єр України, який був одним з керівників Києва у той особливий «чорнобильський» період, у своєму виступі відзначив величезну роботу, проведену тоді органами державної і місцевої влади при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і згодом – при організації медичної та соціальної допомоги, пенсійного забезпечення постраждалих.

На жаль, за словами С.Т.Сташевського, у наш час вирішення «чорнобильських» питань відходить на другий план, зокрема, при формуванні соціальних витрат у бюджетах різних рівнів.

Є необхідність, сказав він, нагадати чиновникам про необхідність виконання взятих державою зобов’язань перед людьми, які ціною власного здоров’я, ліквідовували тяжкі наслідки небаченої доти радіаційної аварії.

Було відзначено, що Будівельна палата, на виконання положень меморандуму про співпрацю з  ЧАНДУ,  здійснює ряд заходів, спрямованих на посилення соціального захисту «чорнобильців», зокрема, йдеться про     підготовку та реалізацію програм будівництва доступного житла для постраждалих.

У роботі Круглого столу взяв участь віце-президент Будівельної палати, член правління ЧАНДУ, колишній керівник Чорнобильського штабу Мінжитлокомунгоспу України А.А.Дронь.

Джерело: Прес-служба Будівельної палати України

Назад до списку
Вгору