ВІМ-технології у будівництві отримали законодавчу перспективу

Як відомо, днями Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт, який передбачає впровадження технологій інформаційного моделювання (ВІМ-технологій) у будівництві. Нововведення дозволять синхронізувати процес будівництва між його учасниками, підвищити якість контролю робіт на всіх етапах, а також раціональніше використовувати ресурси. Це — один з кроків комплексної реформи сфери містобудування.

За словами міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова, застосування BIM-технологій у будівництві дозволить відійти від застарілих, забюрократизованих виробничих процесів та дублювання робіт. Це – метод управління всім життєвим циклом об’єкта на основі його цифрових, фізичних та функціональних характеристик. У результаті ми отримаємо вищу якість контролю робіт на всіх етапах,  зниження вартості будівництва та підвищення його безпечності.

Очільник Мінрегіону також наголосив, що застосування BIM-технологій – один із інструментів комплексної цифрової трансформації всієї будівельної галузі.

Розроблений Мінрегіоном законопроєкт покликаний внести відповідні зміни до Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про публічні закупівлі» та «Про будівельні норми».  Зокрема, щодо запровадження у законодавство нових понять, пов’язаних із застосуванням BIM-технологій;  надання повноважень щодо затвердження підзаконних актів, необхідних для поступового переходу до проєктування об’єктів із врахуванням вартості їхнього життєвого циклу вже на етапі проєктування та будівництва;  запровадження через п’ять років після набуття чинності Закону обов’язкового використання ВІМ-технологій під час будівництві окремих об’єктів за рахунок державних коштів. 

З проханням прокоментувати нинішній стан і перспективи застосування ВІМ-технологій у будівництві журнал «Prof Build» звернувся до   Будівельної палати України, експерти якої предметно працюють над цією тематикою.

Як було відзначено, комплексна цифровізація у будівництві дозволить вийти на новий етап у розвитку галузі, зокрема, що дуже важливо, активізуватиме інвестиційну діяльність, поліпшить бізнес-клімат.

Будівельна палата протягом останніх років послідовно працювала над різними аспектами впровадження інформаційного моделювання у будівництві в Україні, з залученням авторитетних експертів опрацьовувала свої відповідні  пропозиції, які були передані Мінрегіону для врахування у роботі.

Ще у жовтні 2016 року, в ході міжнародної будівельної конференції у Києві, проведеної Будівельною палатою  під егідою Мінрегіону, серед актуальних проблем розвитку архітектурно-будівельного комплексу в країні, обговорювалися питання запровадження ВІМ-технологій.

З ґрунтовним аналізом теми виступив директор ДП «Центральний проектний інститут» Олег Приймачук. Він навів приклади успішного застосування Інститутом ВІМ-технологій, зокрема, розповів про реалізацію спільного українсько-бразильського проекту «Алкантара» за допомогою новітнього програмного забезпечення, яке дозволяло в рази підняти якість та швидкість будівельного проектування. Це допомогло  спроектувати пусковий майданчик космодрому практично з нуля. Технології інформаційного моделювання почали застосовувати при проектуванні й інших стратегічних об’єктів, а згодом і в цивільному бюджетному будівництві.

У свою чергу в експертному середовищі Будівельної палати активізували роботу над цією перспективною тематикою, був створений комітет з розвитку нових інформаційних технологій у будівництві, який очолює віце-президент, к.е.н. Марина Величко, авторитетний фахівець у питаннях застосування  ВІМ-технологій у ціноутворенні.

Свої напрацювання з’явилися у наших партнерів – Академії будівництва України на чолі з її президентом Іваном Назаренком та Спілці наукових та інженерних об’єднань України (голова – Микола Кірюхін).

До кола однодумців долучився ректор КНУБА професор Петро Куліков.

Ці організації стали співзасновниками Української ради інженерів-будівельників, одним з провідних завдань якої є саме запровадження ВІМ-технологій,

У березні 2019 року Будівельна палата, в  рамках Міжнародної будівельної виставки у Києві, провела круглий стіл на тему «Перспективи впровадження будівельного інформаційного моделювання в Україні».  До обговорення теми були запрошені авторитетні вітчизняні та зарубіжні фахівці, науковці і практики.

У виступах наголошувалося на необхідності вдосконалення та розвитку нормативно-правової бази вітчизняного ринку ВІМ-технологій. Було обговорено та схвалено проєкт Концепції «Застосування будівельного інформаційного моделювання в управлінні вартістю життєвого циклу державних об’єктів».

УкрРІБ за короткий термін набула членства у Європейській раді цивільних інженерів, Європейській раді інженерних палат, що дає змогу активніше використовувати можливості міжнародного співробітництва, застосовувати кращі практики європейського будівництва, підвищувати рівень підготовки інженерного корпусу.

Наші експерти також опрацювали пропозиції до проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запровадження будівельного інформаційного моделювання», які були передані до Мінрегіону.

Відзначаємо, що ці напрацювання були враховані при підготовці проєктів відповідних нормативних актів.

Звичайно, що тематикою ВІМ-технологій  предметно займаються не лише перелічені організації, але й колеги з інших профільних громадських обєднань. Тому, на думку Будівельної палати, є необхідність тіснішої координації, поєднання цих зусиль, що принесло б відчутну користь у спільній справі розвитку будівництва в країні.

Поки що реальне запровадження ВІМ-технологій дещо відстає від теоретичних задумів та проєктів, але вже є позитивні приклади .

Зокрема, в Корпорації «ДБК-Житлобуд» за власні кошти організували виробництво залізобетонних конструкцій для житлового будівництва на сучасному високотехнологічному обладнанні з використанням ВІМ-технологій.  Новітнє програмування дозволяє швидко спроєктувати всі збірні конструкції у повній комплектації, забезпечити числове програмне управління всіма процесами виробництва і в автоматичному режимі видавати всю необхідну документацію для подальшого застосування виробів на будівництві об’єктів житла.

Будинки нового зразка, спорудження яких організоване Корпорацією, – це важливий крок у розвитку будівництва доступного житла.

У Будівельній палаті висловили упевненість у тому, що впровадження технологій інформаційного моделювання у будівництві має гарні перспективі в нашій країні, та очікують на швидке проходження відповідного законопроєкту у парламенті.

Будівельні організації готові до подальшої роботи  над практичними аспектами запровадження інформаційного моделювання у будівництві, з урахуванням норм відповідного законодавства.

 

Назад до списку
Вгору