Попередні підсумки будівельного року обговорені Президією БПУ

17 грудня у Києві відбулося чергове засідання Президії Будівельної палати України.

Основним питанням порядку денного було обговорення попередніх підсумків роботи будівельного комплексу України в 2019 році та роль Будівельної палати у вирішенні актуальних проблем розвитку галузі.

З доповіддю виступив Президент Будівельної палати, Герой України  П.С.Шилюк.

Він проаналізував поточну ситуацію у будівництві та відзначив, що за статистичними даними за 10 місяців 2019 року є зростання виробництва будівельної продукції на 20,8% порівняно з аналогічним періодом 2018 року.

75,5% від загального обсягу виробленої будівельної продукції – це нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення.

З загального обсягу виробництва продукції у 131,5 млрд.грн. у розрізі регіонів: Київ – 31,5 млрд грн; Дніпропетровська область – 15,1 млрд грн; Одеська область – 12,9 млрд грн; Харківська область – 11,5 млрд грн; Львівська область – 7,9 млрд грн.

Водночас П.С.Шилюк наголосив, що досягнуті обсяги у будівництві  є все ще незначними порівняно з сусідніми європейськими країнами. «Навіть менша від нас за кількістю населення Болгарія будує стільки ж як Україна», – сказав він.

Значну увагу керівник Палати приділив питанням житлового будівництва в країні. За його словами, темпи цьогорічного зростання обсягів дають підстави розраховувати на досягнення «гросмейстерського» рубежу останніх років у  10 млн.кв.м.

При цьому, за його словами, помітна строкатість показників у розрізі регіонів.  Якщо Львівська, Одеська, Івано-Франківська, Чернівецька області значно збільшили житлове будівництво і ввели в експлуатацію від 5 до 12% загальноукраїнського обсягу, то чомусь у Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Сумській, Черкаській, Херсонській областях будують від 0,7 до 1 відсотка. До речі, за весь минулий рік ці області разом дали менше 6% нового житла в країні.

По суті у третині регіонів України останнім часом будівництво житла ведеться по мінімуму, а майже 28% від загальнодержавного обсягу цього року введено у Києві та столичному регіоні.

П.С.Шилюк наголосив на тому, що Програма діяльності Кабінету Міністрів на найближчі п’ять років окреслює перед  будівельниками масштабні завдання, передовсім у секторі житлового будівництва.

Йдеться про наміри  «збільшити доступність будівництва нового житла за рахунок здешевлення вартості кредитних ресурсів (як багатоквартирних будинків, так і об’єктів індивідуального будівництва) та шляхом зниження собівартості будівництва (зменшення адміністративного навантаження на забудовників та стимулювання конкуренції)».

Є також теза про перегляд існуючих бюджетних програм в сфері житлової політики з метою зміщення державної допомоги в сторону найбільш соціально незахищених верств населення. Про удосконалення механізму  функціонування ринку оренди житла тощо.

Це якраз те, про що ми з вами не раз  говорили  – і про доступне житло, і про орендне житло, лізинг, здешевлення кредитів, підкреслив П.С.Шилюк.

На його думку, ці декларації мають бути підкріплені відповідними державними програмами, збільшенням обсягів будівництва за рахунок державного замовлення і місцевих бюджетів. З метою значного збільшення доступного житла слід продумати механізм підтримки процесів модернізації виробничих потужностей будівельного комплексу.

У зв’язку з розширенням повноважень та фінансових можливостей органів місцевого самоврядування, сказав далі П.С.Шилюк слід посилити взаємодію забудовників  з місцевою владою, адже ми всі не просто живемо і працюємо на одній території, а відповідаємо за її розвиток, за рівень життя людей.

Ми зацікавлені у тому, щоб в наших містах діяв виважений,  комплексний підхід до забудови.

У цьому зв’язку Президент Палати висловився за посилення ролі генеральних планів розвитку міст, за передачу повноважень архітектурно-будівельної інспекції на місця з тим, щоб створити чітку і прозору вертикаль дозвільної системи.

П.С.Шилюк також наголосив на необхідності посилювати взаємодію з профільним комітетом Верховної Ради, з Мінрегіоном, активніше висувати свої пропозиції щодо тих чи інших питань розвитку галузі, добиватися ухвалення необхідних законодавчих і  нормативних актів.

Президент П.С.Шилюк також проаналізував організацію діяльності  Будівельної палати як найбільшого об’єднання працівників галузі і запропонував обговорити пропозиції щодо її удосконалення на Загальних зборах Палати у лютому 2020 року.

В обговоренні доповіді взяли участь керівники провідних компаній та наукових установ галузі, партнерських організацій, експерти.

Директор департаменту Міністерства розвитку громад і територій С.Я.Білоус докладно розповів про найближчі кроки відомства щодо забезпечення розвитку будівництва в країні, Зокрема, йшлося про електронний кабінет забудовника, роботу якого має бути започатковано до кінці року, про удосконалення механізму виділення ділянок під забудову, реформування дозвільної системи.

За його словами, текст законопроекту про зміни до існуючого закону про реконструкцію кварталів застарілої забудови, який ініціює Будівельна палата, відпрацьований і чекає на підпис міністра.

Відомий будівельник, бувший Міністр будівництва України  Ю.С.Сербін у своєму виступі наголосив  на необхідності істотного збільшення рівня зарплат у галузі і висловив пропозицію провести в рамках Будівельної палати  фахове обговорення цієї актуальної проблеми.

Заслужений економіст України А.В.Беркута та перший віце-президент УСПП С.М.Прохоров підтримали колегу, висунули ряд пропозицій щодо проблем збереження кадрів у галузі.

Директор ТОВ «Укрсервекс» А.М.Кармінський, директор НДІ будівельних конструкцій Г.Г.Фаренюк проаналізували ситуацію з технічним нормуванням та стандартизацією  у будівництві.

Президент Академії будівництва України І.І.Назаренко розповів про перспективи впровадження ВІМ-технології у будівництві, наголосив на ролі Української ради інженерів-будівельників у цьому процесі.

В обговоренні доповіді також взяли участь керівник Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів І.М.Салій, голова Ради директорів Конфедерації будівельників О.С.Ротов, голова правління ТОВ “Київський Міжнародний Контрактовий Ярмарок” В.А.Іванов та інші.

Перший віце-президент Палати С.Т.Сташевський, який вів засідання, запропонував затвердити виступ керівника Палати та ухвалити рішення, в якому врахувати основні тези доповіді та висловлені пропозиції. 

Президія прийняла розгорнуте рішення, яке буде опубліковано.

Члени Президії також вирішили провести Загальні збори БПУ у лютому 2020 року.

З інформацією про виконання Плану роботи Палати в 2019 році та про  План роботи на 2020 рік виступив віце-президент – виконавчий директор А.А.Дронь.

На засіданні Президії було прийнято у дійсні члени Будівельної палати ТОВ «Воло –Буд» (генеральний директор О.Ю.Карпухно, м.Біла Церква).

На завершення засідання Президії П.С.Шилюк привітав присутніх та в їх особі усіх будівельників країни з прийдешнім Новим Роком та побажав їм  трудових здобутків, щастя, здоров’я,  миру і злагоди.

Джерело: Прес-служба БПУ

Назад до списку
Вгору