Реформування системи архітектурно-будівельного контролю продовжується

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провів круглий стіл на тему: «Реформування системи архітектурно-будівельного контролю в Україні», який пройшов у режимі відеоконференції.

Вели засідання голова комітету А.А.Клочко та заступниця голови О.О.Шуляк.

Учасники засідання розглянули запропоновану Мінрегіоном концепцію проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування державного регулювання у сфері містобудування», яку презентував Міністр О.М.Чернишов.

Концепція була розроблена та погоджена за результатами нарад проведених на платформі Мінрегіону за участі народних депутатів України, Асоціації міст України, Офісу простих рішень та результатів, та предссставників будівельного ринку. Даний законопроект направлений на комплексне реформування сфери містобудування, його ухвалення дозволить запровадити концептуально нову прогресивну модель державного управління у галузі.

Важливим аспектом реформування є вимога побудови якісної системи державного контролю і нагляду містобудівної сфери, впровадження інституту по залученню юридичних осіб до здійснення містобудівного контролю та їхнього функціонального поєднання. Підґрунтям проведення загальнодержавної реформи містобудування стала потреба у побудові прозорої, ефективної системи управління в містобудівній діяльності та необхідності поетапного послаблення механізмів державного управління.

«Світовий досвід показує, що немає ліпшого способу боротьби з корупцією, ніж створення конкурентного прозорого ринкового середовища, розумна регуляція та автоматизація надання послуг у відповідній сфері. Разом з тим, цей проєкт Закону є першим етапом реформи. Наступний – внесення змін в Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення щодо посилення персональної відповідальності у сфері містобудівної діяльності», – зауважив О.М. Чернишов.

Виступаючи в ході обговорення, президент Будівельної палати України, Герой України П.С.Шилюк загострив увагу на складній ситуації, в якій опинилися будівельники в період реформування контрольно-дозвільної системи. Непродуманість у проведенні реформ призвела до відчутного зниження обсягів прийнятого в експлуатацію житла,  зазначив П.С.Шилюк, – до 5,6 млн.кв.м за підсумками 2020 року, тоді як в 2019-му здали 11 млн.кв.м.

Треба дати можливість будівельній галузі  працювати, наголосив він, адже будівництво житла – це важливе соціально-економічне завдання держави, це виконання зобов’язань перед інвесторами- фізичними особами, за кошти яких переважно і  ведеться будівництво.

П.С.Шилюк проаналізував  запропоновану Концепцію, висловив ряд пропозицій щодо реформування системи арх-будконтролю. Зокрема, він висловив думку про необхідність посилення повноважень відповідальності місцевої влади щодо прийняття рішень у сфері будівництва, за розширення взаємодії між громадами та забудовниками. З огляду на відміну пайової участі , варто було б законодавчо закріпити норму про виділення 2-3% новозбудованого  житла місцевій громаді, що сприяло б вирішенню питань надання житла категоріям громадянам, які потребують соціальної підтримки, водночас зменшувало б корупційні прояви, сказав П.С.Шилюк.

Міністр О.М.Чернишов повідомив у ході дискусії, що днями Уряд прийняв третю постанову, якою завершується перехідний період реформи. Ми вже маємо діючу єдину  електронну систему у сфері містобудування, вона досить ефективно працює, сказав він. Слід рухатися далі,  прийняти відповідні  закони. Для цього будемо співпрацювати з народними депутатами, представниками будівельного ринку,  громадськими організаціями сказав міністр.

В обговоренні питання круглого столу взяли участь народні депутати України,  представники Асоціації міст України, Академії будівництва, керівники будівельних компаній, експерти.

Джерело: Мінрегіон та Будівельна палата України

 

Назад до списку
Вгору