Законопроєкт про реформування сфери містобудування готується до другого читання – Круглий стіл

В ході реформи містобудування необхідно буде невідкладно внести зміни до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення з тим, щоб посилити відповідальність за порушення у сфері будівництва.

На цьому наголосила заступниця голови профільного Комітету Верховної Ради України Олена Шуляк в ході роботи Круглого столу з обговорення  законопроєкту №5655. Повинен бути дієвий механізм виведення з ринку недоброчесних забудовників, сказала далі народний депутат. В процесі дискусій дійшли згоди, що відповідні  рішення прийматиме не державний орган, не чиновники,, а Містобудівна палата, до складу якої входитимуть як представники державних органів та місцевого самоврядування, так і саморегулівних організацій, експерти. Рішення мають прийматися колегіально і публічно. Містобудівна палата не зможе позбавити ліцензії чи сертифікації нікого без подання саморегулівної організації.

За словами О.Шуляк, органи місцевого самоврядування будуть наділені функцією здійснювати обов’язковий моніторинг за своїми територіями на предмет законності будівництва. Якщо вони виявляють самочинне або незаконне будівництво, то мають право жорстко реагувати, виносити приписи прямої дії аж до знесення таких будівель без звернення до суду. На думку народного депутата, це змусить забудовників працювати на ринку за правилами. Дані такого моніторингу будуть публічними.

Заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська під час круглого столу висловила думку про те, спільним завданням є зробити будівельний ринок прозорим та чітко регульованим для всіх його учасників.

У Мінрегіоні нагадують, що запропоновані законопроєктом № 5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» зміни, зокрема, стосуються:

  • мінімізації паперового документообігу між суб’єктами містобудування;
  • цифровізації процесів та реєстраційних процедур у будівництві;
  • розмежування містобудівного контролю та державного містобудівного нагляду у сфері містобудівної діяльності;
  • посилення ролі органів місцевого самоврядування – зокрема, вони отримають розширені повноваження за контролем об’єктів будівництва, які будуються самочинно;
  • визначення учасників будівництва, їх прав та обов’язків, а також відповідальності кожного з них тощо.

Круглий стіл був організований Конфедерацією будівельників України, за участі Будівельної палати України, Асоціації міст України, Національної спілки архітекторів України та інших громадських організацій. В його роботі взяли участь перший віце-президент БПУ Станіслав Сташевський та віце-президент БПУ Анатолій Беркута.

Пропозиції від професійної спільноти до проєкту Закону №5655 щодо реформування у сфері містобудування мають надійти у профільний Комітет ВРУ не пізніше 15 липня. Наразі документ готується до другого читання.

За повідомленнями Мінрегіону та Будівельної палати України

 

Назад до списку
Вгору