МІЖНАРОДНА БУДІВЕЛЬНА ВИСТАВКА INTERBUILDEXPO-2018 РОЗПОЧАЛА РОБОТУ

   У Києві відкрилася Міжнародна будівельна виставка InterBuildExpo-2018, організаторами якої виступили Будівельна палата України спільно з компанією «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» за сприяння  Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування та ЖКГ, Мінрегіону та Національної спілки архітекторів України.

Виступаючи на церемонії відкриття виставки, Віце-премєр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Г.Г.Зубко зазначив, що минулий рік був досить активний з точку прийняття законодавчих ініціатив – законів стосовно усунення перешкод розвитку бізнесу, унеможливлення корупційних ризиків, дерегуляції будівельної галузі, що дозволило Україні піднятися в рейтингу «Doing Business», за індикатором «Отримання дозволу на будівництво» із 140 позиції на 35-ту.

«Сьогодні стає велике питання щодо впровадження енергоефективних заходів і модернізації житлового сектору і ця робота потребує копіткої роботи з парламентарями аби максимально спростити маршрутну карту для будівельників, які можуть включитися в цей процес. Також в четвер ми очікуємо на розгляд парламентом пакету важливих законів, що стосуються будівельної галузі. Це питання соціального житла, будівельної «амністії» для об’єктів, збудованих без дозволу в попередні роки – їх прийняття дозволить зробити ще один крок до дерегуляції і спрощення ведення бізнесу в будівельній сфері», — наголосив Г. Г. Зубко.

Віце-прем’єр підкреслив, що також продовжується робота і щодо перегляду застарілих ДБН. «Минулого року затвердили 13 ДБН, цього року в планах – 16. Крім того, спільно з міжнародними партнерами та експертами  (BRDO та IDLO), а також громадським сектором (РПР, «Разом проти корупції») робимо прозорою та відкритою сферу перегляду відхилень від ДБН для зведення нанівець корупційної складової», — зазначив він.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і ЖКГ Д.Й.Андрієвський, у свою чергу, наголосив на важливості законодавчого забезпечення модернізації  будівельного комплексу країни, налагодження сприятливого інвестиційного клімату у будівельному бізнесі.

Президент Будівельної палати України, Герой України П.С.Шилюк, виступаючи на відкритті виставки, підкреслив, що будівельна галузь країни підійшла до цієї виставки з хорошими показниками, є стабільне зростання обсягів будівництва, причому це найбільше помітно у  житловому секторі.

«Важливо  відзначити, що ми не просто багато будуємо, а й використовуємо при цьому  новітні технології та матеріали, з застосуванням сучасних форм організації будівництва. Немало зроблено і для модернізації виробничих потужностей, підготовки сучасних кваліфікованих інженерних і робітничих кадрів.  Відповідно на ринку житла з’являється усе більше сучасних, енергозберігаючих та екологічних новобудов», - сказав П.С.Шилюк.

Він висловив сподівання на подальшу підтримку зусиль будівельників з боку законодавців, органів влади, які мають вдосконалювати  нормативно-правову базу, створювати сприятливий бізнес-клімат.                                                                                
    
     
     

        В рамках виставки пройшла науково-практична конференція на тему «Реконструкція житла масових серій: проблеми та шляхи вирішення»,
в якій взяли участь розробники нової редакції закону  «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», керівники провідних проектних та будівельних організацій, профільних об’єднань, представники  громадськості.

Відкриваючи засідання,  Президент Будівельної палати України, Герой України П.С.Шилюк підкреслив, що  реконструкція кварталів застарілого житла,  реновація так званих «хрущовок» залишається значним резервом поліпшення житлових умов громадян, оновлення архітектурного обличчя наших міст.

Тема реконструкції далеко не нова, сказав він. З 2007 року існує відповідний  закон, були розроблені навіть пілотні проекти, проте справа не зрушила з місця. Ні забудовники, ні потенційні інвестори, ні самі мешканці  не побачили  в цьому законі надійних правових механізмів для  унормування взаємовідносин усіх учасників процесу. Свого часу, сказав П.С.Шилюк,  будівельна корпорація «ДБК-ЖИТЛОБУД» навіть спорудила у Києві пілотний будинок для реалізації проекту реконструкції, проте недосконалість закону не дала змоги продовжити почате.

За його словами, переважна більшість застарілого житла в країні на сьогодні уже вичерпала свій експлуатаційний ресурс, деякі будинки є навіть аварійними, тому  ефективним розв’язанням проблеми буде знесення таких споруд з наступним  будівництвом  нового, сучасного житла.

Президент Будівельної палати висловив думку щодо проведення спеціального  інвестиційного форуму  для залучення зарубіжних інвестицій у  будівництво нових кварталів житла, а також прийняття відповідної цільової державної програми.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради Д.Й.Андрієвський, який взяв участь у роботі конференції,  підкреслив необхідність  забезпечення надійної соціальної основи даної проблеми, оскільки вона стосується інтересів десятків тисяч громадян – мешканців і власників житла старої забудови.   Для цього слід вести  активну професійну комунікацію влади і громадян, добиватися ухвалення якісних, обгрунтованих законів та нормативної бази.

Директор департаменту Мінрегіону С.Я.Білоус висловив думку  щодо необхідності реновації не лише будинків, а й міських кварталів у комплексі, з відповідною модернізацією інженерних мереж, транспортної інфраструктури.  У цьому контексті є необхідність використання кращого досвіду зарубіжних країн, сказав він.

С.С.Білоус висловив сподівання, що відповідний законопроект, який нині готується Мінрегіоном, пройде належне фахове і громадське обговорення і буде позитивно сприйнятий населенням.

З основною доповіддю на конференції виступив директор інституту  «ДІПРОМІСТО»  І. І. Шпилевський. Саме цей інститут виконав на замовлення Мінрегіону науково-дослідну розробку з аналізом законодавчої бази і підготував пропозиції до нової редакції Закону  «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду».

Учасники конференції заслухали також доповідь директора НДІ будівельних конструкцій, доктора технічних наук Г.  Г. Фаренюка.

В обговоренні питання взяв участь директор Інституту генерального плану Києва С.П.Броневицький. За його словами, на даний час в Києві на території мікрорайонів (кварталів) застарілого житлового фонду площею 388,5 га розміщується 2,5 млн.кв.м  житлового фонду, в якому проживає 112 тис. осіб. Таким чином щільність населення мікрорайонів приблизно складає 290-300 осіб/га. Під час проведення комплексної реконструкції на цих територіях можливе нове житлове будівництво з обсягами житлового фонду на етап 20 років до 1 млн.кв.м, а на віддалену перспективу більше 5 млн.кв.м житла. Це дозволить збільшити щільність населення до 450 осіб./га, сказав С.П.Броневицький.

 На конференції також виступили: виконавчий директор Асоціації міст України О.В.Слобожан,  президент Національної спілки архітекторів В.М.Гусаков, перший віце-президент УСПП С.М.Прохоров, професор Національної академії державного управління, доктор економічних наук В.П.Ніколаєв, керівник лабораторії Інституту громадського здоров’я ім.Марзєєва, доктор медичних наук В.М.Махнюк, президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів І.М.Салій та інші.

Учасники конференції ухвалили резолюцію, в якій наголошується, зокрема, що   соціальна важливість теми реконструкції застарілого житла з  часом тільки загострюється, а тому підлягає вирішенню на загальнодержавному рівні.

Зазначено,  що остаточний текст законопроекту має бути сформований з урахуванням матеріалів даної конференції та результатів громадських слухань.

Джерело: Мінрегіон та прес-служба БПУ