На зустрічі з бізнесом Зубко окреслив антикорупційну маршрутну карту у будівництві

       Сьогодні ми говоримо про два важливих напрямки — що держава робить для розвитку будівельної галузі та чого держава очікує від будівельного бізнесу. Дерегуляція у будівництві та усунення корупційних ризиків – пріоритетні завдання Мінрегіону. І до виконання цих завдань, особливо у питаннях усунення корупції ми підходимо системно, точкове вирішення проблем не прибере джерело корупції.

Про це на зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«У сфері будівництва вже створена антикорупційна маршрутна карта. Спільно з міжнародними партнерами та експертами (BRDO та IDLO), а також громадським сектором – РПР і громадською ініціативою «Разом проти корупції», ми працюємо над трьома головними напрямками: перегляд ДБН, прозорість і публічність містобудівної політики, удосконалення системи держархбудконтролю», — зазначив Геннадій Зубко.

Віце-прем’єр розповів, що перегляд застарілих ДБН і погодження відхилень — у зоні особливої уваги Мінрегіону. Розпочата системна робота має наблизити цю сферу нормування до європейської.

«Сьогодні у нашій сфері компетенції чинними є 109 ДБН. З яких – 25% вкрай застарілі і потребують перегляду. Минулого року Мінрегіон затвердив 13 ДБН. Цього року заплановано перегляд 22 ДБН, наступного року – ще 30. На кінцевому етапі затвердження ДБН щодо можливості проектування вбудованих у житлові будинки дитсадків та початкових шкіл та 360-й ДБН щодо унормування способу збору сміття з визначенням площ для контейнерів», — сказав урядовець.

Прозорість і публічність містобудівної політики — ще одна сфера, яка містить корупційні ризики та викликає суспільну напругу. За словами Геннадія Зубка, наше завдання — забезпечити якість та прозорість розроблення документації з просторового планування (містобудівної документації). «Вже прийняті у першому читанні законопроект №6403, що спрямований на забезпечення ОТГ єдиною документацію із просторового планування та законопроект №7085, який встановлює єдиний порядок присвоєння адреси об’єкту будівництва та удосконалює порядок ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури. Розпочата розробка Містобудівного кадастру», — наголосив Зубко.

Також суттєвим кроком у запобіганні корупції стали прийняті у минулому році закони  №1817 і №2020, які спростили дозвільні процедури, скасували категорії складності об’єктів будівництва й перешли до класу наслідків (СС1, СС2, СС3), визначили перелік будівельних робіт, які не потребують дозволу, скасували вимогу щодо отримання вихідних даних та технічних умов від ДСНС тощо.

«Впроваджено е-послуги в будівництві та ліцензуванні. На сьогодні вже надано більше 4200 е-послуг у будівництві. З метою недопущення зловживань органів контролю, постановою Уряду встановлені чіткі строки для забудовників на усунення недоліків, що виявлені під час перевірок об’єктів будівництва», — підкреслив він.

За його словами, з децентралізацією повноважень ДАБІ, на місцевий рівень спускається і корупція. Тому, аналіз регуляторних механізмів на місцях має раз і назавжди викорінити це проблемне питання. На сьогоднішній день – вже 92 населених пункти взяли повноваження ДАБІ, зокрема 21 обласне місто, крім Полтави, Хмельницького і Запоріжжя. «Зараз ми спільно з Державною регуляторною службою аналізуємо всі регуляторні акти, які працюють на місцевому рівні. Наша мета – прибрати всі корупційні чинники, які заважають розвитку будівельного бізнесу на місцях та покращити за рахунок цього інвестиційний клімат», — зазначив Геннадій Зубко.

Ще одним важливим акцентом під час зустрічі Геннадій Зубко назвав усунення корупційних ризиків на місцях, коли забудовники навмисно переводять клас наслідків свого об’єкта в СС3 і таким чином, відмовляються працювати з місцевим самоврядуванням. «Будівельний бізнес повинен перестати шукати можливі шляхи для домовленостей з органами центральної влади в обхід закону», — підсумував він.

Джерело: Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України