НБУ прогнозує збільшення ризиків для забудовників

     Нацбанк попереджає, що зростання кількості новобудов і обмежений попит несуть загрозу підвищення фінансових ризиків для забудовників.

    Зростання кількості новобудов, відкладена пропозиція на ринку житла і обмежений попит несуть загрозу підвищення фінансових ризиків для забудовників, констатується у розміщеному на веб-сайті звіті Національного банку України (НБУ) про фінансову стабільність.

      "На ринку житлової нерухомості продовжують зростати пропозиції, однак попит обмежений і вагомих чинників для його збільшення в короткостроковому періоді немає. Це формує надмірну пропозицію, яка поступово накопичується. Обсяги кредитування занадто малі, щоб стимулювати попит і впливати на ціни", - зазначено в звіті .

      Відповідно надлишок нових пропозицій в подальшому буде тиснути на ціни і створювати ризики, перш за все, для забудовників, а уповільнення попиту може привести до відстрочення введення об'єктів в експлуатацію.

      За даними НБУ, пропозиція житла зростає в столиці і більшості регіонів. Так, в 2016 році в Києві побудовано рекордну кількість квартир з початку 2000-х - 20,3 тис. квартир. У першому кварталі 2017 року збудовано удвічі більше квартир в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року.

    НБУ наводить дані посередників, згідно з якими в середині травня 2017 Києві продавали квартири в 265 новобудовах в порівнянні з 230 в листопаді 2016 року. При цьому середня площа нових квартир в Києві в 2016 році скоротилася до 64,7 кв. м з 68,6 кв. м роком раніше.

     "Ймовірно, збільшення обсягів житлового будівництва буде продовжуватися. У минулому році в Україні було видано 1 514 дозволів на будівництво багатоквартирних будинків, що на 38% більше, ніж в 2015 році. Основну частину житла, побудованого за цими дозволами, повинні ввести в експлуатацію в 2017-2018 роках ", - зазначає центробанк.

     За його даними, обсяги іпотечного кредитування в 2016 році зросли незначно - до менше 1 млрд грн - і майже не впливають на попит. Банки також не очікують, що ситуаці.

    У НБУ також зазначили, що значним фактором попиту на нерухомість є інвестиційні угоди.

     "Дані електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, також вказують на те, що квартири в значних кількостях купують як інвестиційний інструмент", - констатується у звіті.

    Однак такі угоди, а також покупці, які бажають поліпшити свої житлові умови шляхом продажу однієї квартири і покупки інший, не здатні самостійно забезпечити зростання попиту на житло і розвиток житлового будівництва.

    Як вказує НБУ, надлишкова пропозиція житла тисне на ціни, які продовжують поступово знижуватися. Так, середня ціна 1 кв. м на первинному ринку Києва в доларовому еквіваленті в квітні 2017 впала на 5%, а на вторинному - на 9% в порівнянні з квітнем 2016.

    У той же час в Києві середня вартість оренди за цей період зросла на 3%, тому співвідношення ціни житла і розміру орендної плати (price-to-rent ratio) знизилося і досягло докризового рівня.

    "Надлишкова пропозиція на ринку житла в найближчі квартали збережеться. Тенденції на українському ринку житлової нерухомості кардинально відрізняються від того, що відбувається в країнах Центрально-Східної Європи та Балтії. Якщо в багатьох країнах в умовах низьких процентних ставок, зростання доходів і недостатності пропозиції нового житла, надуваються цінові бульбашки, то в Україні надлишкова пропозиція житлової нерухомості створює ризики, перш за все, для забудовників ", - відзначає НБУ, при цьому додає, що на ринку існує відкладена пропозиція.

 Джерело: http://telegraf.com.ua