Реконструкція кварталів старого житла – на часі

     Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України провело черговий  круглий стіл з питання  реконструкції кварталів застарілого житлового фонду.

Як відомо, Мінрегіон ініціював розробку змін до Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», основою яких має стати обов’язкове врахування інтересів громадян – мешканців таких будинків при переселенні.

На цьому наголосив у своєму виступі заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе.

«Мінрегіон ініціював розробку змін на основі діючого закону (набув чинності  2007 року), який дозволить нарешті розпочати цей довготривалий процес на практиці. Найголовніше, щоб новий законопроект враховував інтереси мешканців і максимально передбачав запобігання можливих ризиків для населення. Це першочергові параметри», — сказав він.

Парцхаладзе пояснив, що громадянам, які проживають в таких будинках, повинні бути запропоновані поліпшені житлові умови для переїзду: новий будинок, збільшення площі квартири, ремонт. У першу чергу, людям потрібно надати всі умови для переселення, а вже потім реконструювати старе житло.

Заступник міністра також відзначив, що норма про обов’язкову згоду 100% мешканців, яка є у діючому законі, практично унеможливлює переселення. «Незгода всього одного мешканця робить реконструкцію неможливою», — підкреслив він.

У свою чергу віце-президент Будівельної палати України А.А.Дронь, виступаючи в обговоренні,  наголосив на соціальній важливості даного питання, оскільки  тема  застарілого житла в країні давно вже стала нагальною. «За політизованими дискусіями і суперечностями втрачається час і можливості, а застаріле житло стає дедалі більше непридатним  для проживання», - сказав він.

А.А.Дронь нагадав, що ця проблема вперше стала предметом уваги законодавців ще в 1995 році, коли було прийнято Концепцію державної житлової політики, в якій вказувалося на необхідність ліквідації ветхого (аварійного) житла. Проте на сьогодні, за статистикою,  майже половина житлового фонду в Україні, який складає  близько 1 млрд квадратних метрів житла, це – застаріле житло. (Майже 75 млн квадратних метрів застарілого житла в Україні є непридатним для проживання, знаходиться у аварійному стані. У Києві такого житла близько 9 млн квадратних метрів).

«Президент Будівельної палати П.С.Шилюк на різних рівнях порушував питання  щодо перспектив модернізації, реконструкції застарілого житла, - сказав далі А.А.Дронь, - наші експерти мають відповідні пропозиції, проекти і готові до широкого обговорення теми».  

На його думку, питання не повинне перетворитися на дилему: або зносити, або реконструювати, оскільки досвід зарубіжних країн тут досить різноплановий: є приклади тотального знесення кварталів, є і вдалі приклади модернізації  «хрущовок». Загалом багато що залежить від стартового капіталу, вміння і готовності місцевої влади працювати з громадськістю, адже такі проекти повинні реалізуватися з урахуванням інтересів передовсім самих мешканців, а не тільки інвесторів.

З конкретними пропозиціями змін до Закону виступив  голова комітету БПУ А.М.Кармінський.

Джерело: Мінрегіон та прес-служба БПУ