Інтерв’ю Президента Будівельної палати України, Президента Корпорації «ДБК-Житлобуд», Героя України П.С.ШИЛЮКА програмі “Будівельний стандарт» на 5 каналі 7 серпня 2018 року

 1. Про підсумки діяльності будівельного комплексу у І півріччі 2018 року.

- За попередніми підсумками перших шести місяців 2018 року будівельні підприємства України виконали робіт на суму 48 млрд грн. Це майже на 3% більше, ніж за аналогічний період минулого року, тобто ми бачимо, що будівельний комплекс зберігає стабільні темпи зростання, працює без зривів. У розрізі регіонів,  лідерами за обсягами виконання будівельних робіт стали Одеська, Дніпропетровська,  Харківська області та столиця -  місто Київ, де традиційно  обсяги будівництва є найбільшими.

Лідерами за темпами росту стали Івано-Франківська, Одеська та Чернівецька області.

Дещо менше, порівняно з минулим роком, маємо індекс будівництва житла -  97,7%, але я упевнений, що за підсумками року у цьому сегменті буде досягнуто позитивного результату, для цього зроблено необхідний заділ.

Помітно також  певне пожвавлення на ринку нерухомості. Аналітики відзначають  збільшення продажів квартир, передовсім  нових. Наприклад, у Києві продажі у першому півріччі зросли на 18%.

Тому я  порадив би потенційним покупцям визначатися і робити свій вибір, не відкладаючи це надовго.

До речі, а як покупцеві уберегтися від махінаторів на ринку нерухомості, як тут запобігти прикрим випадкам?

-  Передовсім слід поцікавитися, так би мовити, послужним списком фірми забудовника -  як довго вона існує на ринку,  що збудувала, яка в неї репутація, зрештою, чи має вона відповідні ліцензії і дозволи. Можна звернутися і до реєстру судових рішень. Варто також дізнатися про матеріальну базу компанії:  вона має свої виробничі потужності чи орендує у когось, або просто є посередником.  Також важливо знати, хто є власником земельної ділянки, на якій споруджується новобудова.  Ну, і не попадатися на занижені ціни, які іноді пропонують махінатори, адже,  як кажуть, дешева рибка – погана юшка.

А ще певною гарантією є членство в Будівельній палаті. Сумнівні фірми ми не приймаємо.

2. Стан і перспективи будівництва доступного житла, фінансування інших державних житлових програм.

- На сьогодні існують дві загальнодержавні програми: «Надання державної підтримки  для будівництва (придбання) доступного житла»  і «Надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла».

Обидві вони, на жаль, фінансуються вкрай недостатньо. Наприклад, на фінансування програми доступного житла Державним бюджетом на 2018 рік передбачено лише 100 млн. грн. -  крапля в морі.

При формуванні бюджету на 2018 рік Будівельна палата разом з партнерськими організаціями пропонувала суттєве збільшення державної підтримки будівництва доступного житла – в обсязі 1 мільярд гривень.  Це дало б змогу залучити у будівництво додаткові кошти громадян -  приблизно 670 млн.грн., створити нові робочі місця, збільшити надходження до бюджету у вигляді податків і  зборів, та головне,  дозволило б забезпечити житлом майже 1,7 тис .громадян загальною площею понад 104 тис кв.м.

На жаль, таких коштів у бюджеті немає, можливо, вони все-таки знайдуться до кінця поточного року, але поки що доводиться працювати у тих реаліях, які є.

Будівельна палата спільно з спеціалізованим фондом Держмолодьжитло  готує нові пропозиції до проекту Державного бюджету на 2019 рік. Ми просимо передбачити фінансування обох програми   в обсязі 1 млрд грн. і понад 900 млн.грн. відповідно. Розраховуємо на  розуміння гостроти житлової проблеми з боку народних депутатів, адже мова йде про громадян, які потребують особливої підтримки держави – молоді, учасників АТО, переселенців.

3. Перспективи реконструкції кварталів старої забудови, так званих «хрущовок». 

 - Навесні цього року Будівельна палата провела науково-практичну конференцію, на якій за участі авторитетних фахівців, зокрема Мінрегіону, профільного комітету Верховної Ради,  було всебічного обговорено цю проблему. Зокрема, йшлося про концепцію змін до існуючого  Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду". Цей закон існує уже понад 10 років, розроблені навіть пілотні проекти, але справа стоїть на місці.  Закон, на жаль, не діє, бо в ньому не узгоджені інтереси забудовників, місцевої влади, бізнесу і самих мешканців застарілого житла.

За підсумками конференції було опрацьовано ряд пропозицій, які  передані до Мінрегіону.  Будівельники готові приступити  до роботи на  об’єктах, але, звичайно, ми маємо отримати повне законодавче забезпечення, відповідну нормативну базу.  

Належить організувати розробку відповідних державної та регіональних програм, в яких має бути закладена правова основа взаємодії державних органів, місцевого самоврядування, інвесторів, забудовників та власників об’єктів нерухомого майна.

Маючи ефективні законодавчі важелі, варто було б провести міжнародний форум для залучення інвестицій. Як кажуть, з документами на руках ми могли б роз’яснити зарубіжним партнерам  всі переваги  для них програми реконструкції застарілого житлового фонду і я впевнений, що  справа нарешті зрушила б з місця.   

Додам, що на сьогодні житловий фонд в Україні складає 977,9 млн квадратних метрів і майже 50% з нього – застаріле житло, зокрема, так звані «хрущовки». Лише в столиці це понад 3 тис. панельних п’ятиповерхівок, яким уже по 50-60 років.  Ми вже не раз наголошували на тому, що більшість таких споруд не відповідають сучасним уявленням про комфортне, енергоефективне житло, потребують дедалі більше коштів на їх утримання. А деякі з таких будинків є навіть аварійними, небезпечними для проживання.  

Тому, на мою думку, говорити про реконструкцію чи модернізацію  подібних споруд можна лише відносно окремих об’єктів, точково. А загалом же проблему слід вирішувати комплексно, а саме шляхом знесення кварталів старої забудови і формування тут сучасного міського середовища з новим, комфортним житлом.

4. Щодо розвитку індустріального будівництва.

Цей метод є одним із напрямів швидкого спорудження сучасних, якісних панельних житлових будинків.  Зазначу, що панельне будівництво надзвичайно поширене в країнах Європи та Північної Америки, де його частка складає до 40%.

На мою думку, індустріальне будівництво житла має гарні перспективи в Україні.  Будівельники до цього готові. На ряді підприємств здійснюється реконструкція існуючої бази, споруджуються нові лінії, впроваджуються сучасні інноваційні технології.

Наша Корпорація «ДБК-Житлобуд» також модернізує свою виробничу базу, споруджує житло з використанням нових високоефективних енергозберігаючих технологій.

Ми можемо будувати житло з високим рівнем інженерно-технічних рішень та експлуатаційних характеристик, які повністю відповідають сучасним вимогам.

Але вітчизняним домобудівним комбінатам необхідна кардинальна реконструкція. Потрібні кошти і без підтримки держави  - у вигляді податкових пільг для закупки нових технологічних ліній, фінансування інноваційних проектів, дотування процентної ставки по кредитах тощо -  тут не обійтися.

5. Про співпрацю з Міністерством освіти і науки

Будівельна палата підписала угоди про співпрацю з понад 10 партнерськими організаціями.

Особливо важливим вважаю тут співпрацю з Міністерством освіти і науки, адже проблема підготовки молодих робітничих кадрів є нині досить гострою.

Зокрема, спільно з Міносвіти ми вже вдруге провели  масштабний захід - Всеукраїнський конкурс професійної майстерності. Цей конкурс популяризує  робітничі професії, дозволяє молодим робітникам підвищувати свою кваліфікацію і ми й надалі плануємо брати участь в організації такого конкурсу.

Важливо, що підприємства та організації будівельного комплексу почали залучатися до  зміцнення матеріальної бази навчальних закладів. Раніше будівельні підприємства та  організації брали шефство над професійними училищами, думаю  зараз було б актуальним відновити  подібну практику.

Цю  взаємодію ми спільно з Міносвіти пропонуємо закріпити на рівні типових тристоронніх угод: роботодавець - навчальний заклад - учень.  В такому випадку всі сторони чітко знатимуть, як кажуть,  свій інтерес, а в результаті вітчизняний будівельний комплекс отримуватиме  нові кваліфіковані кадри.  

***

Користуючись нагодою, хочу  привітати моїх дорогих колег по будівельному комплексу  з нашим головним професійним святом – Днем Будівельника та побажати  їм великих трудових звершень на благо нашої Батьківщини, міцного здоров’я,  достатку, миру і злагоди!