Будівельна палата України стала співорганізатором Міжнародного форуму «Економічне відродження України»

20-21 листопада 2024 р. на базі  Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбувся Міжнародний форум, присвячений обговоренню перспектив та напрямів повоєнного економічного відродження України на якісно новій основі та визначення місця України в системі нової геоекономічної структури світу.

Організатори заходу:

  • Українська Рада Миру;
  • Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана;
  • Інститут економіки та прогнозування НАН України;
  • Український союз промисловців і підприємців;
  • Будівельна Палата України;
  • Українська асоціація зовнішньої політики;
  • Всеукраїнська інноваційна екосистема «Sikorsky Challenge Ukraine»;
  • МГО «Рада з екологічної безпеки».     

На відкритті Форуму виступили:

Голова Української Ради Миру, академік НАН України Михайло Згуровский;

Ректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Дмитро Лук’яненко;

В.о. Голови МГО «Рада з екологічної безпеки», Посол Валерій Цибух.

З вітальними словами до учасників звернулися:

Анатолій Кінах, Президент Українського союзу промисловців і підприємців;

Сергій Пирожков, віце-президент НАН України;

Петро Шилюк, Президент Будівельної палати України, Герой України;

Ніна Южаніна, Народний депутат України;

Рубен Азіан, професор Новозеландського інституту міжнародних відносин;

Принц Майкл фон Лiхтенштейн, Президент аналiтичного центру Geopolilics Intelligence Service;

Александру Віктор Мікула, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні;

Пйотр Ваховяк, Ректор Варшавської школи економіки (SGH), інші.

Серед учасників пленарного засідання – відомі українськи та зарубіжні вчені-економісти, політики, громадські діячі, дипломати.

 

Вітаючи учасників Форуму Президент Будівельної палати України, Президент Української Ради інженерів-будівельників, Герой України Петро Шилюк підкреслив, що будівельна галузь має суттєвий вплив на функціонування економічної системи та народного господарства в цілому. І в умовах російського повномасштабного вторгнення роль будівництва зростає.

Адже ворог завдав нашій економіці величезних збитків, зокрема соціальній інфраструктурі та житловому фонду. Зруйновано або пошкоджено 10% житлового фонду або 60 млн. кв. метрів житла українців.

Війна також призвела до стагнації в житловому будівництві. Якщо в передвоєнному 2021 році в країні введено 11,4 млн. кв. метрів житла, то в минулому – 7,4 млн. кв. метрів. В 2024 році, судячи з динаміки буде не набагато більше.  

Цього вкрай недостатньо, враховуючи величезну кількість внутрішньо переміщених осіб (5 млн.), ветеранів, інших  категорій, що гостро потребують житла, а також  незадоволений попит попередніх років.  

Незважаючи на 40% дефіцит кадрів-будівельників (багато на фронті, або виїхали за кордон), проблеми з фінансуванням, будівельними матеріалами шукаємо можливість збільшувати обсяги будівництва, готуватись до повоєнного відродження країни.

Покладаємо надію на програми інвестування «єОселя» і «єВідновлення», які на початку дозволили багатьом сім’ям придбати житло, а будівельникам «утримуватися на плаву».

Щоправда, на 2025 рік в державному бюджеті на програму «єВідновлення» передбачено лише 4 млрд.грн., менше ніж у поточному році.

За ці кошти можна компенсувати втрати лише кільком тисячам осіб, тоді як постраждалих десятки тисяч.

Сподіваємось, що Верховна Рада поправить цифри, адже всім зрозуміло, що житлове будівництво вирішує і найгострішу соціально-економічну проблему і є драйвером розвитку економіки країни в цілому.

Кожна інвестована в житло гривня дає можливість розвиватися іншим галузям, сприяє зростанню валового внутрішнього продукту країни. 

За словами Петра Шилюка, будівельники України розуміють, що відновлювати об’єкти, зруйновані міста і села потрібно виходячи з принципу «відбудувати краще, ніж було».

Окремі організації, зокрема корпорація «ДБК-Житлобуд», вже сьогодні намагаються модернізувати свою виробничу базу, випускати продукцію за європейськими стандартами. Але не всім це по кишені.

В Будівельній палаті України переконані, що саме сучасне індустріальне, енергозберігаюче, доступне житло дозволить країні швидше відновитися, забезпечити людей квартирами.

«Подальший розвиток житлового будівництва потребує більшого сприяння держави з точки зору стимулювання, надання учасникам житлового будівництва, певних преференцій щодо модернізації виробничої бази. Це, на нашу думку, має бути передбачено в рамках Плану відновлення України», – заявив Петро Шилюк. 

Президент Будівельної палати висловив переконання, що Форум зробить суттєвий крок в осмисленні перспектив і напрямів повоєнного економічного відродження України на якісно новій основі.

 

В складі Форуму працювали платформи за тематичними напрямами, зокрема «Міжнародна конкурентоспроможність України в посткризових мегaтрендaх глобальної економіки»; «Облік, аудит, оподаткування та фінансовий моніторинг: запити повоєнного відродження України»; «Юридичний ландшафт відродження України».

 

На панелі, модератором якої був відомий український політичний та державний діяч, нині Перший віце-президент Будівельної палати України Станіслав Сташевський обговорювалися теми:

«Мейнстріми економіки відродження: укрaїнські студії стрaтегічних досліджень», зокрема піднімалися питання:

Відбудова України через призму європейської інтеграції.

Соціально-політичні проблеми повернення трудових ресурсів на деокупоавні території.

Регіональні аспекти відбудови України.

Економічне відновлення сходу України після деокупації.

Сталий розвиток українського бізнесу в контексті європейської інтеграції та відновлення України.

Зелені принципи відновлення України.

Виступаючі, серед яких Народні депутати України, представники місцевих органів, учбових закладів говорили про те, що економічне повоєнне відродження України стає імперативом не тільки її розвитку, але і драйвером нової динаміки глобальної економіки.

Для утвердження України, як стабільної, демократичної, конкурентноспроможної європейської держави необхідна консолідація зусиль, нові підходи до вироблення і реалізації програм повоєнного відродження.

 

Учасники міжнародного Форуму «Економічне відродження України» звернулися до громадянського  суспільства та державної влади України, її інтелектуальної еліти та підприємницьких кіл, а також всіх іноземних партнерів України – міжнародних організацій, урядів окремих країн та приватних інвесторів об’єднатися навколо національної ідеї стійкого, людино-вимірного економічного відродження, розбудови економіки – XXI та мережевого суспільства з високим рівнем соціальної якості.

«Ми впевнені в безальтернативністі і реальній можливості втілення в Україні економічної моделі майбутнього в європейській спільноті демократичних держав, відкритих до розвитку і процвітання», – говориться у зверненні.

В роботі Форуму взяв участь Віце-президент – виконавчий директор Будівельної палати України Анатолій Дронь, керівники ряду підприємств і організацій – членів Палати.

Детально з інформацією про Форум можна ознайомитись тут

Інформація БПУ

 

Назад до списку
Вгору