Проблеми будівництва в центрі уваги Антикризового штабу
22 серпня на засіданні Антикризового штабу стійкості економіки та правління УСПП розглянуто питання збереження та розвитку потенціалу промисловості будівельних матеріалів в Україні для забезпечення невідкладного відновлення житлової, соціальної, транспортної та виробничої інфраструктури, постраждалої від наслідків війни.
Вів засідання Президент УСПП Анатолій Кінах.
В роботі Антикризового штабу взяли участь представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, наукових установ, об’єднань та організацій промисловців, підприємців, роботодавців, галузевих асоціацій, виробників будівельних матеріалів, профспілок.
Будівельна палата України була представлена її Президентом, членом Антикризового штабу, Героєм України Петром Шилюком, Першим віце-президентом, членом Правління УСПП Станіславом Сташевським, рядом керівників будівельних компаній – членів БПУ.
Відзначалося, що в результаті збройної агресії російської федерації, пошкоджено або зруйновано 192 272 інфраструктурних об’єкти. За експертними оцінками станом на червень 2023 року, сума прямих збитків, завданих житловому фонду України внаслідок повномасштабної війни, складає майже $56 млрд. Сумарна кількість зруйнованих та пошкоджених обʼєктів житлового фонду нараховує понад 167,2 тисячі. Загальна площа пошкоджених або зруйнованих об’єктів – 87 мільйонів кв.м., при цьому слід враховувати, що загальна площа житлових будівель, прийнятих в експлуатацію у 2021 році, становила 11,4 млн кв.м.
В ході засідання були сформульовані пропозиції бізнесу, експертного середовища та органів влади щодо взаємодії в рамках державно-приватного партнерства з вирішення нагальних питань більш ефективного використання та розвитку наявного потенціалу промисловості будівельних матеріалів України, здатності галузі наростити виробничі потужності для здійснення невідкладних робіт/поставок продукції; імпортозаміщення; адаптації технологічних процесів відновлення до провідних світових практик; гармонізації європейських стандартів на будматеріали та вироби; забезпечення якості продукції галузі відповідно до міжнародних технічних регламентів.
Виступаючи на засіданні Петро Шилюк проінформував присутніх про те, що в Будівельній палаті України за участі широкого кола керівників будівельних компаній, науково-дослідних установ спільно з представниками партнерських організацій нещодавно були обговорені питання участі будівельного комплексу України в підготовці та реалізації Плану відновлення економіки країни.
Обґрунтовані фахові пропозиції та рекомендації були надіслані відповідним Урядовим структурам, УСПП та Антикризовому штабу.
Президент Палати, зокрема зауважив, що війна здорожчала будівництво житла через зростання цін на сировину, основні матеріали, енергоносії та інфляцію – впродовж минулого року ціни піднялися в середньому на 60%, вартість робіт – на 30%.
На цінах по житлу позначається і те, що 70 великих підприємств що виготовляють будівельні матеріали, понад 1300 середніх і малих втрачені через війну.
Сьогодні нагальним є питання розробки цільової Державної програми із забезпечення житлом постраждалих громадян, цього пріоритетного завдання, з визначенням в розрізі регіонів кількості, структури житла, інших об’єктів, в якій мають бути визначені джерела фінансування, зазначено функції державних органів, місцевого самоврядування, будівельних компаній тощо.
В Будівельній палаті переконані, що відновлення повинно фокусуватися на новітніх технологіях, що забезпечують енергоефективність, ресурсозбереження, екологічність споруд.
При цьому пріоритетним має стати розширення сучасного індустріального домобудування для прискореного спорудження доступного житла, цього широко розповсюдженого в Європі і світі методу.
П.С. Шилюк навів приклад Корпорації «ДБК-Житлобуд», де кілька років тому модернізували виробництво, встановивши одну з кращих німецьких технологічних ліній. Тут пішли на це, розуміючи необхідність переходити на нові стандарти будівництва.
Але таке оновлення можуть дозволити собі далеко не всі.
Тому тут потрібні державні стимули, допомога міжнародних партнерів у реконструкції діючих домобудівельних підприємств, створення нових.
Це в повній мірі стосується і відродження підприємств промисловості будівельних матеріалів.
Президент БПУ акцентував також увагу на тому, що якісне будівництво залежить від якості проєктів, будівельних матеріалів і, чи не найголовніше, від якості будівельних кадрів. Тут важливою є цілеспрямована державна політика в підготовці спеціалістів, створення конкурентних умов оплати праці на виробництві. В Будівельній палаті опрацьовані відповідні пропозиції.
Більш детально з матеріалами засідання можна ознайомитись тут
Відеозапис заходу – https://youtu.be/4yeF8-6QFHk
Інформація Будівельної палати України